Welcome to the Archdiocese of Madurai

Most Rev. Antony Pappusamy D.D. S.T.D.

Date of Birth : 01.10.1949
Place of Birth : Marambady, Dindigul District

Education:

High School : R.C. Higher Secondary School
Tiruchirappalli (1963-1966)

Courses on Latin and Initiation : St. Peter’s Seminary, Madurai (1966-1968)

P.U.C. : St. Joseph’s College, Tiruchirappalli
(1971-1972)

Priestly Studies : St. Paul’s Seminary, Tiruchirappalli
Philosophy (1968-1971)
Theology (1972-1976)

Academic Qualification : S.T.L. John Lateran University, Rome (1980-1982)
S.T.D John Lateran University, Rome (1982-1984) Diploma in Spirituality, St. Thomas Acquinas
University, Rome (1982-1984).

Ordination : 07.07.1976

As priest : Assistant parish priest at Holy Redeemer’s Church, Tiruchirappalli (1976-1977).

: Secretary to the Bishop of Tiruchirappalli (1977-1978)
: Secretary of the Commission for Christian Life,Tiruchirappalli (1977-1980)
: Professor of Philosophy and Prefect of Philosophers, Seminary, Tiruchirappalli (1978-1980).
: Professor of Pastoral Theology and Directorof Pastoral

: Programme, St. Paul’s Seminary, Tiruchirappalli(1984-1991).
: Director of Catechetical Sisters of St. Thomas,Fatima Nagar, Tiruchirappalli (1985-1995)
: Vicar General of the Diocese of Tiruchirappalli (1991- 1994)
: Dean of Studies, St. Paul’s Seminary, Tiruchirappalli (1995-1998)

Scientific and didactic Activities:

Many Articles of Theological nature written in Tamil monthly “Thozhan” published by TNBCLC, Tindivanam and in Tamil Theological Quarterly “Marai Aruvi” published by St. Paul’s Seminary Tiruchirappalli.

Visiting professors to:

Capuchin Theologate, Amalashram, Tiruchirappalli.

ArudKadal, Madras.

Lumen Institute, Tindivanam.

St. Thomas Novitiate, Fatima Nagar, Tiruchirappalli.

St. Anne’s Novitiate, Tiruchirappalli.
Conducting Seminars, Training programmes and theology classes to – the laity of Tamilnadu.
Auxiliary bishop elect : 05.11.1998
Consecration : 04.02.1999
Auxiliary bishop of Madurai : 04.02.1999 – 10.11.2003
Installed as the First Bishop of Dindigul : 28.12.2003 – 26-07-2014
Archbishop Elect of Madurai : 26-07-2014
Installation in Madurai : 24.08.2014