Biodata of Archbishop

BIO DATA OF Most Rev. Antony Pappusamy

01.10.1949 : Date of Birth

Place of Birth : Marambady, Dindigul District

1963-1966 : High School

R.C. Higher Secondary School Tiruchirappalli

1966-1968 : Latin and Initiation Course

St. Peter’s Seminary, Madurai

1971-1972 : P.U.C., St. Joseph’s College, Tiruchirappalli

1968-1971 : Philosophy, St. Paul’s Seminary, Tiruchirappalli

1972-1976
: Theology, Tiruchirappalli

1980-1982 : S.T.L., John Lateran University, Rome

1982-1984 : S.T.D., John Lateran University, Rome

1982-1984 : Diploma in Spirituality,

St. Thomas Acquinas University, Rome.

07.07.1976 : Ordination

1976-1977 : Assistant Parish Priest, Holy Redeemer’s

-Church, Tiruchirappalli .

1977-1978 : Secretary to the Bishop of Tiruchirappalli

1977-1980 : Secretary of the Commission for Christian Life,Tiruchirappalli

1978-1980 : Professor of Philosophy and Prefect of Philosophers, St. Paul’s Seminary, Tiruchirappalli .

1984-1991
: Professor of Pastoral Theology and Director of Pastoral Programme, St. Paul’s Seminary, Tiruchirappalli.

1985-1995 : Director of Catechetical Sisters of St. Thomas, Fatima Nagar, Tiruchirappalli .

1991- 1994 : Vicar General of the Diocese of Tiruchirappalli.

1995- 1998 : Dean of Studies, St. Paul’s Seminary, “” .

05.11.1998 : Auxiliary Bishop Elect

04.02.1999 : Consecration as a Bishop

04.02.1999 – 10.11.2003 : Auxiliary Bishop of Madurai

28.12.2003 : Installation as the 1st Bishop of Dindigul

28.12.2003 – 26.07.2014 : The First Bishop of Dindigul

26.07.2014 : Archbishop Elect of Madurai

24.08.2014 : Installation as the Archbishop of Madurai